Pazartesi , Nisan 23 2018
Ana Sayfa / Blog / Erken Yaşlarda Yüzme Öğrenmenin Gelişime Etkisi

Erken Yaşlarda Yüzme Öğrenmenin Gelişime Etkisi

Erken Yaşlarda Yüzme Öğrenmenin Gelişime Etkisi

Yüzme sporu tarihçesi itibariyle geçmişten bugüne kadar en sık tercih edilen aktivitelerimizden biri olmuştur. Her yaş grubundan kişinin ilgisini çeken yüzme sporu alanında uzman kişilerden eğitim alındığında daha kısa sürede ve etkin şekilde öğrenilmektedir. En faal ve modern yüzme havuzlarında dersler verilerek çocukların erken yaşlardan itibaren yüzme öğrenerek çok yönlü gelişimleri sağlanmaya çalışılmaktadır. Yüzme kursu Anadolu Yakasında da geniş bir kitleye hizmet vermektedir. Yüzme kurslarında çalışmalar yaz ve kış sezonlarında aralıksız olarak devam etmektedir.

Ön Değerlendirmeler İle Belirlenen Yüzme Grupları

Çocukların erken yaşlarda öğrendiği bilgilerin ve deneyimlerinin daha hızlı olarak akıllarına yerleştiği su götürmez gerçeklerden biridir. Sağlıklı bir hayatın anahtarı olan yüzme eğitimleri ile çocukların hayat boyu sağlıklı olmaları amaçlanmaktadır.

Yaş gruplarına ve deneyimlerine göre sınıflar gruplandırılarak yüzme eğitimlerine başlanmaktadır. Yüzme kursuna gelen kişilerin seviyeleri tespit edilerek çeşitli gruplardan hangisine alınacağı belirlenmektedir. Özel eğitmenler çocuk psikolojisine uygun olarak davranmaktadır. Tüm tekniklere ve psikolojik ahlak ilkelerine uygun şekilde hareket edilmesine önem verilmektedir.

Çocuk Yüzme Grupları Hakkında Bilgiler

Çocuk yüzme dersleri gruplar halinde yapılmakta olup sosyal hayatın gelişmesine de önem verilmektedir. Çocukların yüzme grupları 5 ile 6 kişi arasında değişen kişi sayısından oluşur. Çocukların yaş ortalamalarının yanı sıra yüzme seviyeleri dikkate alınarak gruplar oluşturulur. Çocuklarda ergenlik döneminde ortaya çıkan kamburluk sorunları da yüzme ile kolaylıkla düzeltilebilir. Çocuklar yüzme derslerine başlarken yüzme öncesi ısınma, esneme hareketleri gibi alıştırmaları eğitmenler eşliğinde yaparak yüzme derslerine başlamalıdır.

Yüzme Kurslarında Üst Sınıfa Geçmek Mümkün Mü?

Çocuklar için de gruplar başlangıç, orta ve ileri seviyeden oluşmaktadır. Her seviye grubunun başında bir eğitmen bulunmaktadır. Çocukların yüzme öğrenme süresi ise her çocukta değişiklik göstermektedir.

Yüzme kursu eğitimi sürecinde kısa sürede ilerleme kaydeden çocuklar yetenekleri doğrultusunda bir üst sınıfa geçerek yüzme becerilerini geliştirecek çalışmalara yönlendirilmektedir. Yüzme kursu Anadolu Yakasının tüm semtlerinde de hizmet vermektedir. Yetişkinlere özel birebir yüzme dersleri de sunulan programlar arasında bulunmaktadır.

Yüzme Kurslarının Genel Kuralları Hakkında

Çocukların suya karşı adaptasyonları değerlendirilerek hazır olan eğitim basamaklarına yerleştirilmektedir. Kayıtlar aylık üyelikler olarak yapılmaktadır. Aylık üyelerde derslere katılım haftada iki gün birer saat şeklinde olmaktadır. Aylık ders süresi 8 ders olup her ders 1 saat sürmektedir. Yetişkinlerde yüzme kursu üyelikleri bay ve bayan karma olarak yapılır.

Aylık üyeliklerde katılamayan derslerin telafisi olmamaktadır. Yetişkin yüzme eğitimleri kulübün belirlediği günler ve saatlerde yapılır. Yüzme kursu Anadolu Yakasının hemen hemen tüm semtlerinde de yüzücü adaylarını ağırlamaktadır. Yüzücü adaylarının sağlık sorunları yaşamamaları için her derse en az 20 dakika önce gelerek ısınma ve esneme hareketlerinin grup olarak yapılmasına önem verilmelidir.

Hakkında maltepe_havuzlari

En Çok Okunanlar

Çocuklar Ataşehir Yüzme Kursları’nda Yüzmeyi Öğreniyor

Ataşehir yüzme kursları İstanbul Anadolu yakasında yüzücülere hizmet sunmaktadır.  Hem çocuklara hem de yetişkinlere yönelik …