Pazartesi , Nisan 23 2018
Ana Sayfa / Blog / Hastalıkların İyileştirilmesinde Yüzme Eğitiminin Önemi
Sağlık İçin Yüzmek ve Yüzmenin Faydaları

Hastalıkların İyileştirilmesinde Yüzme Eğitiminin Önemi

Yüzme skolyozdan postür düzeltmeye kadar çeşitli alanlarda sağlık sorunlarına çareler bulmaktadır. Her yaş grubu için sunulan yüzme kursları çağımızın hastalığı obeziteden çocukları korumaktadır. Bel fıtığı, omurga sorunları gibi sorunlar yüzerek kısa sürede giderilmektedir.

Maltepe yüzme kursu psikolojik olarak da üyelerine hizmet vermektedir. Fizyoterapi amacıyla teknik yüzme kurslarında eğitimler verilmektedir. Su üzerinde durma dersleri, suya dalış ve atlama dersleri, balıklama atlama kursu ise yüzme eğitmenleri gözetiminde verilmektedir. Yetişkin yüzme kurslarına katılmak için yaz aylarını beklemeye gerek kalmamaktadır.

Yüzme Kurslarının Eğitimleri Hakkında Bilgiler

Günümüzde hem yaz hem kış aylarında yüzme kurslarında ısıtmalı havuzlarda bebeklerden yetişkinlere kadar yaş gruplarına hizmetler verilmektedir. Kış aylarında yüzme kurslarına kayıt yaptırmak için aşı kartlarının fotokopilerinin bulunması yeterlidir. Klor gözlüğü, mayo, bone, terlik, havlu getirilmesi şart tutulmaktadır.

Havuzlarda yetişkinler için sıcaklıklar 27 ile 29 derece arasında tutulmaktadır. Havuzlar ideal genişlik ve yüksekliklere sahip olup çok sayıda kulvardan oluşmaktadır. Yüzme kurslarına kayıt yaptırmadan önce hbsag sarılık ve tam idrar tahlili testlerinin yapılması gerekmektedir.

Yüzmede İstek ve Motivasyonun Önemi

Yetişkinlerde gruplar 5 ile 6 kişiden oluşmaktadır. Çocukların yaş ortalamaları ve yüzme seviyeleri göz önünde tutularak gruplar organize edilmektedir. Isınma ve esneme hareketleri yüzmeye başlamadan önce eğitmenler aracılığıyla yapılmaktadır. Çocukların yüzme öğrenme süresi her bireyde değişkenlik göstermektedir.

Maltepe yüzme havuzu öğrencilere zengin eğitimler sunmaktadır. Üyelerin yüzme seviyesi, spor geçmişleri, suya karşı adaptasyonları değerlendirilerek mevcut eğitim basamaklarına kayıtlar yaptırılmaktadır. Yüzme kursunda eğitimler bay ve bayan karma olarak verilmektedir. Yüzme eğitimleri bireylerin müsait olduğu günlerde kurs yetkilileri ve öğrenciler tarafından karşılıklı görüşüp belirlenmektedir.

Kurslara Devam Programı Nasıl Olmalıdır?

Derslere en az 20 dakika önce gelerek çalışmalar yapılması önerilir. Eğitimlerin ilerleyişi ve grup dinamikleri etkili şekilde yapılmaktadır. Yüzme derslerinde başlangıç seviyesinde bireylere yüzme sporu hakkında bilgiler verilmektedir. Yüzmede nefes alma nefes verme çalışmaları yapılır. Orta seviye programında kol çalışmaları, yandan nefes alma, su üzerinde durma çalışmaları yapılır. Yüzme bilen ve yüzme tekniğini geliştirmek isteyen kişilere ise tempolu ve kondisyonel çalışmalar yaptırılmaktadır.

Modern Havuzlarda Yüzme Eğitimleri

İstanbul ve çevresinde de modern yüzme havuzlarında, güvenilir ortamlarda çocuk yaş gruplarına ve yetişkinlere bilimsel metotlarla yüzme sporunun sevdirilmesi çalışmaları yapılmaktadır. İleriye yönelik olarak küçük çocuklara da yüzme sporuna yönelik çalışmalar yaptırılır.

Maltepe yüzme kursları zengin eğitim programları ve branşında uzman eğitmenleri ile eğitimler vermektedir. Birebir özel yüzme dersleri ile kişinin psikolojisi, önceden yaşadığı korkular ve deneyimleri fiziksel kapasiteleri, bireysel yetenekleri, öğrenim süreleri değiştirilmektedir. Antrenörler pozitif enerji vererek kursiyerleri ile olumlu ilişkiler kurmalıdır. Yüzme öğrenmek için istekli olunması, kaliteli bir yüzme kursundan eğitim alınması, sabırlı olunması önem taşımaktadır.

En Çok Okunanlar

Kelebek Yüzme Tekniği

Kelebek Yüzme Tekniği – Butterfly Swimming Technique Kelebek Yüzme tekniği 1930′lu yılların başından itibaren kelebek …