Pazar , Mayıs 27 2018
Ana Sayfa / Blog / Özel Yüzme Derslerinde Yüzme Öğrenme Teknikleri

Özel Yüzme Derslerinde Yüzme Öğrenme Teknikleri

Yüzme öğrenmek istiyorsanız fakat bazı çekinceleriniz varsa, özel yüzme dersleri tam size göre. Yüzmeyi bilmediğiniz için her ne kadar tedirgin bir şekilde yaklaşsanız da bu fikre, dersler başladığı zaman karşılaştığınız kişilerin de sizin gibi yüzme bilmediklerini fark edeceksiniz.

Özel yüzme derslerinde yüzme öğrenme teknikleri ile ilgili bilgilerini sizinle paylaşmak isteyen ve size en iyi şekilde öğretecek olan bir eğitmen ile çalışacak, kısa zamanda yüzmeyi öğrenebileceksiniz. İlerleyen zamanlarda kaygılarınızın geçtiğini, yüzmeyi sevdiğinizi fark edecek ve yüzmenin hiç de zor bir spor olmadığını anlayacaksınız.

Haftada birkaç saatinizi ayırarak özel yüzme dersi almak ve tekniklerini doğru bir şekilde öğrenmek daha faydalı bir yaklaşım olacaktır.

Yüzme Öğrenmenin Püf Noktaları

Yüzme öğrenme teknikleri arasında doğru nefes kullanımı en önemli husustur. Bundan dolayı almaya başladığınız derste öncelikle nefes alıp, verme çalışmaları  yapılır. Nefesi ağızdan alarak, suyun altında burundan verme işlemini öğrendiğinizde, en büyük mesafeyi kat etmiş olursunuz. Başınız suyun altında olduğu zaman, nefesinizi tamamen geri verinceye kadar suyun altında durabilirsiniz. Bu işlem sayesinde akciğerlerinizde bulunan karbondioksitli havayı dışarı atmış olursunuz.

Nefesiniz bittiğinde kafanızı suyun üstüne çıkararak, nefes almalısınız. Eğer suyun altında nefesinizi vermediyseniz, su üstüne çıktığınızda hem nefes almaya hem nefes vermeye çalışacaksınız ki, bu da sizi yoracaktır.

Diğer bir yüzme öğrenme tekniği de ayak çırpma hareketleridir. Ayaklar ile ilgili ders eğitmeninizin size vereceği temel bilgi, ayaklarınızı dizlerinizi bükmeden hareket ettirmeniz yönünde olacaktır. Aynı zamanda ayaklarınızın arasında fazla mesafe olmamasına da dikkat etmeniz gerekir.

Yüzme öğrenme tekniklerinde vücudun suya paralel tutulması, başın suyun altında muhafaza edilmesi ve sadece nefes almak için dışarı çıkarılması, verimli bir yüzmenin nasıl olduğu ile ilgili temel öğretilerdir.

Özel Yüzme Derslerinde Teknik Bilgilerin Öğretilmesi

Yüzme derslerinde, elbette ki konu anlatımı ile yüzme öğretilmiyor. Yüzme eğitmeniniz size suyun içerisinde nasıl yüzmeniz gerektiğini, neye dikkat etmeniz gerektiğini göstermelidir. Öncelikle nefes alıp verme ile bacak kaslarını güçlendirme çalışmaları yaparsınız. Daha sonra köpükten imal edilmiş olan yüzme tahtaları ile antrenman yapmaya başlarsınız.

Başlangıçta iki el ile tuttuğunuz tahtaları, biraz eğitim aldıktan sonra tek elle kullanırsınız. İlerleyen zamanlarda ise tahtasız idmanlara başlarsınız. Bazı özel yüzme derslerinde farklı öğrenme teknikleri gösterilse de genel anlamda bu şekilde bir yol izlenir.

En Çok Okunanlar

Kelebek Yüzme Tekniği

Kelebek Yüzme Tekniği – Butterfly Swimming Technique Kelebek Yüzme tekniği 1930′lu yılların başından itibaren kelebek …