Pazartesi , Nisan 23 2018
Ana Sayfa / Blog / Yüzerken Su Üstünde Nasıl Kalınır?

Yüzerken Su Üstünde Nasıl Kalınır?

Yüzerken Su Üstünde Nasıl Kalınır?

Tıp tarafından sağlığa faydası kesin olarak kabul edilen, her yaş döneminde kişinin rahatlıkla tercih edebileceği spor dalları arasında yüzme yer alıyor. Akciğerlerinizi açmak, nefes darlığınıza bir çözüm bulmak, zayıf kaslarınızı güçlendirerek daha dirençli hissetmek için yüzmeyi tercih edebilirsiniz.

Eğer yüzme bilmiyorsanız, hangi yaşta olursanız olun, kendinize mutlaka kazandırmanız gereken bu deneyimi, yüzme kurslarında edinebilirsiniz. Yaz dönemi ya da kış dönemi fark etmeksizin, 2-3 ay gibi kısa bir sürede, uzman yüzme eğitmenlerinin vermiş olduğu eğitimlerle yüzmeyi tüm teknik ve kuralları ile birlikte doğru bir şekilde öğrenebilirsiniz.

Bu yazımızda yüzme bilmeyenler ve yüzme öğrenmek isteyenler için faydalı olabilecek ufak bilgiler sunacağız.

Suyun Kaldırma Kuvveti Tam Olarak Nedir?

Yüzme öğrenmek isteyenlerin öncelikle suya güvenmeleri gerekmektedir. Suyun kaldırma kuvvetine güvenmek, bu konuda en önemli birincil adımı atmanızı sağlayacaktır. Su Arşimet prensibine göre, içinde aldığı katı cismin taşırdığı su miktarının ağırlığı kadar bir itme kuvvetini bu katı cisme uygulamaktadır.

Bu bir yandan da yoğunluk farkları ile ilgili bir durumdur. Katı cismin yoğunluğu suyun yoğunluğundan az olduğunda cisim otomatik olarak yukarıda kalacaktır.  İnsan hücre özsuyunun yoğunluğu da suyun yoğunluğundan düşüktür.

Bu yüzden yukarıda kalmanız söz konusu olur. Peki, yüzerken su üstünde nasıl kalınır? Bunu sağlayabilmek için yapmanız doğru açılarda bir direnç oluşturmak ya da hiç direnç oluşturmamaktır.

Suda Batmamak İçin Ne Yapılmamalıdır?

Hiç direnç oluşturmadığınızda su sizi otomatik olarak yukarı kaldıracaktır. Bu pozisyonda kollarınızı ve bacaklarınızı açarak su yüzeyinde böylece kalabilir, hatta dakikalarca bu şekilde durabilirsiniz.

Bu tip bir teknik suyun vücudunuz üzerindeki dinlendirici etkisi maksimum seviyede hissetmenizi sağlar. Hatta bu şekilde meditasyon bile yapabilir zihninizi boşaltabilirsiniz. Direnç oluşturmada ise ayakları doğru şekilde çırpmak, elleri ve kolları doğru şekilde hareket ettirmek gerekmektedir.

Gelişi güzel yapılan hareketler direnç oluşturmayacağından aksine batmanıza, su yutmanıza hatta boğulmanıza bile sebep olabilir. Böyle bir durumda hemen kendinizi serbest bırakmanız, alabileceğiniz en derin nefesi alarak öylece kalmanız tavsiye edilir. Böyle bir yüzme tekniği durgun sularda daha çok işe yarar.

Hakkında maltepe_havuzlari

En Çok Okunanlar

Çocuklar Ataşehir Yüzme Kursları’nda Yüzmeyi Öğreniyor

Ataşehir yüzme kursları İstanbul Anadolu yakasında yüzücülere hizmet sunmaktadır.  Hem çocuklara hem de yetişkinlere yönelik …