Pazartesi , Nisan 23 2018
Ana Sayfa / Blog / Yüzme Şnorkeli Nedir? Nasıl Kullanılır?

Yüzme Şnorkeli Nedir? Nasıl Kullanılır?

Deniz ve havuzda kullanılan yardımcı yüzme materyallerinden olan şnorkel, tüpsüz dalış olarak bilinen su altına girişte kullanılan bir malzemedir. Özellikle denizde su altı inceleme ve gözlem yapmak isteyenler için ideal bir dalış malzemesi olan şnorkelin kullanımı da oldukça kolaydır.

Yüzme sırasında veya havuzda farklı şekillerde şnorkeller bulunmaktadır. Havuz şnorkeli ve serbest yüzme şnorkeli farklı şekillerde ve özelliklerde olmaktadır. Hangisi kullanılırsa kullanılsın şnorkel kullanımı sırasında nefes alma tekniği bilinmezse kullanımda sorunlar ortaya çıkabilecektir.

Şnorkel kullanımında nefes teknikleri doğru ve eksiksiz olarak bilinmelidir. Şnorkel kullanımı sırasında içeriye giren bir miktar su, püskürtme yöntemiyle dışarıya atıldıktan sonra nefes alınır ve tekrar suya girilir.

Kendinden Su Tahliyeli Şnorkel Kullanımı

Şnorkeller, teknolojiyle birlikte kullanım rahatlığı için farklı şekillerde üretilmektedir. Serbest yüzme şnorkellerin kullanımı sırasında su tahliyesi için püskürtme yöntemi yerine kafayı geriye atarak içindeki suyu boşaltabilen şnorkel kullanımı yaygındır.

Şnorkelin kullanımında nefes tekniği ve baş suyun yüzeye yaklaştığında geriye doğru başın yatırılması ile suyun yüzeyine çıkıldığında şnorkelin içindeki su tahliye edilmiş olacaktır. Su otomatik olarak boşaldığı için tek yapılması gereken derin nefes alıp tekrar suya dalmak olacaktır.

Serbest yüzme yapanların kullanımına uygun olarak yapılmış olan kendinden su tahliyeli şnorkel, profesyonel ya da amatör olarak yüzme sporu ile ilgilenenlerin rahatlıkla kullanabileceği yüzme ekipmanlarındandır.

Şnorkellerin Özellikleri ve Aparatları

Kullanım yeri ve amacına göre farklı aparatlarla şnorkellerin şekillenmesi ve amaca uygun kullanılması mümkündür. Son zamanlarda şnorkellerde yapılan değişikler bunların profesyonel anlamda dalış yapacaklara uygun hale gelmesini sağlamıştır. Şnorkel hortumunun ince olması tercih edilmelidir.

Şnorkel borusunun bir parmaktan kalın olması durumunda verilen hava tekrar solunacağı için karbondioksit zehirlenmesi ortaya çıkabilir. Şnorkelin en önemli aparatı ağızlık kısmıdır. Silikon malzeme ile yapılmış olan ağızlıklar hijyenik olması nedeniyle daha sağlıklıdır.

Havuzda kullanılacak olan şnorkel daha basit yapılı olabilir. Havuzda şnorkel kullanımı doğru nefes egzersizleri için daha uygun özelliklere sahip olsa yeterlidir. Denizde kullanılacak şnorkele ek olarak deniz gözlüğü kullanımı ile malzemelerin daha verimli kullanılması sağlanabilir.

En Çok Okunanlar

Kelebek Yüzme Tekniği

Kelebek Yüzme Tekniği – Butterfly Swimming Technique Kelebek Yüzme tekniği 1930′lu yılların başından itibaren kelebek …