Pazartesi , Nisan 23 2018
Ana Sayfa / Blog / Yüzmede Ayak Paleti Kullanımı?
Yüzme ayak paleti seçimi ve kullanımı nasıl olmalıdır.

Yüzmede Ayak Paleti Kullanımı?

Yüzme öğrenmenin yaşı yoktur. Bunu destekleyen yüzme kurslarında 12-15 yaşlarından başlayan yetişkin gruplarında üst yaş sınırı bulunmamaktadır. Her yaştan birey istekli olması ve çaba göstermesi koşulu ile kısa sürede yüzme öğrenebilir.

Sağlıklı yaşam için önerilen spor yapma alışkanlığı içerisinde en sağlıklı yöntemlerden biri de yüzme sporudur. Yüzme sporu ile ister amatör, ister profesyonel olarak uğraşın, sağlığın tamamlayıcısı olan spor alışkanlığınızı mutlaka devam ettirin.

Yetişkinlere yüzme dersleri verilirken bazı derslerde eğitmenler paletle yüzme teknikleri video izletilerek ve uygulamalı olarak kullandırılarak öğretilmektedir. Eğitmenler tarafından öğretilen paletle yüzme teknikleri sayesinde acemi yüzücüler suda daha güvenli ve rahat hareket edebilmektedirler.

Palet Kullanımı Ne zaman Olmalı?

Yüzmeyi hiç bilmeyen kişilere paletle yüzme öğretmek isteyen yüzme kurslarından uzak durmalısınız. Çünkü bilinmesi gereken paletin hiç yüzme bilmeyene giydirilmemesi gerekliliğidir. Yüzme konusunda belli bir aşamaya gelindikten sonra palet kullanılabilir.

Yüzme öğrenme aşamalarından suda durma ve ilerleme aşamasına gelen yetişkinlere bu beceriyi kazanmış olmalarının ardından paletle eğitime devam edilmelidir. Palet kullanımı ile suda doğru duruş ve hareket etme becerisi olumlu yönde desteklenmektedir.

Doğru yerde ve doğru aşamada gerçekleştirilirse paletle yüzmenin faydaları oldukça fazla olmaktadır. Palet kullanımı sırasında ayak, bilek ve bacak kaslarına ekstra yüklenme olmakta ve kaslar daha fazla çalışarak güçlenmektedir.

Palet Kullanımı Neden Gerekir?

Su içerisinde yüzme teknikleri uygulanırken bacak ve ayak kasları zayıf olan kişilerde, kasların kısa sürede gelişebilmesi için palet kullanımı önerilebilir. Hem çocuklarda hem de yetişkinlerde palet kullanılarak yüzme dersleri desteklenebilirken, bu işin profesyonel eğitmenler tarafından yaptırılması gerekmektedir.

İlk aşamalarda, kişi yüzmeyi öğrenirken bacak kaslarının zayıf olmasından dolayı dizlerini fazla büküyor ise, doğru duruş pozisyonu için paletle yüzme teknikleri dersleri verilebilir. Özellikle kelebek stili yüzmede palet kullanımı doğru bir tercih olacaktır.

Özellikle profesyonel olarak yüzme sporu ile ilgilenenler, paletle yüzme tekniklerini kullanarak periyodik antrenmanlarına devam edebilirler. Ayak vuruş hataları palet kullanımı ile en aza indirilebilmektedir. Doğru palet kullanımı ile antrenmanlar hatasız ve başarılı olarak tamamlanacaktır.

En Çok Okunanlar

Kelebek Yüzme Tekniği

Kelebek Yüzme Tekniği – Butterfly Swimming Technique Kelebek Yüzme tekniği 1930′lu yılların başından itibaren kelebek …