Pazartesi , Nisan 23 2018
Ana Sayfa / Blog / Yüzmede Isınma Ve Esnemenin Önemi

Yüzmede Isınma Ve Esnemenin Önemi

Sporla ilgilenen her bireyin hangi spor dalı olursa olsun çalışmaya başlamadan önce bedeni, kasları ve zihnini spora hazırlaması için ısınma hareketleri yapması gerekmektedir. Yapılacak spora göre ısınma hareketleri de farklılık göstermektedir.

Profesyonel olarak yüzme sporu ile ilgilenenleri farklı yöntemlerle, kişisel durumlarına uygun antrenmanlar ve ısınma hareketleri yaptıktan sonra bir sürede suda ısınma hareketlerine devam ederler.

Karada yapılan ısınma hareketleri ardından havuzda ısınma hareketleri yapılarak tüm kasların yüzmeye hazır hale gelmesi sağlanmaktadır. Özellikle yüzmede kullanılan merkez kasların ısınması, yüzme esnasında daha sağlıklı ve sorunsuz olarak kasların çalışmasını sağlayacaktır.

Aktif ve Pasif Isınma İle Vücudu Yüzmeye Hazırlama

Yüzme çalışmalarından önce genel ve özel ısınma ve esneme teknikleriyle başarı oranını artırmak mümkündür. Kasların esnek ve harekete hazır hale gelmesi için yüzme öncesinde aktif ve pasif ısınma teknikleri uygulanmaktadır.

Aktif ısınmada fiziksel kondisyon hareketleri, esneme hareketleri kısa süreli olarak yapılmakta, kasların rahatlaması ve zorlu çalışmaya hazır hale gelmesi sağlanmaktadır. Büyük kasların çalışmasını hedefleyen aktif ısınmaya kısa süreli koşma antrenmanı örnek olarak verilebilir.

Aktif olarak yapılan yüzme öncesi egzersizler yüzme sporunda yeterli olamayabilir, bu durumda pasif ısınma araçları devreye girer. Kasları gevşeten kremler veya solüsyonlar kullanılması, masaj yaptırılması, ılık-sıcak duş alınması pasif ısınma teknikleri olup, yüzme öncesinde vücudu yüzmeye hazır hale getirmektedir.

Isınma Hareketlerinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Isınma hareketleri yapılırken kesinlikle kaslar zorlanmamalı, hareketler ve süreleri kaslar ağrımayacak şekilde ayarlanmalıdır. Özellikle koşu ve esneme hareketlerinde kaslara dikkat edilmelidir. Amaç kasları yormadan yüzmeye hazır hale gelecek şekilde onları açmaktır.

Esneme ve gerinme hareketleri yapılırken 20-30 saniyeden fazla kasların gerilmesi yüzme öncesinde veya sırasında kasların zarar görmesine, hatta sakatlıklara yol açabilir. Isınma hareketleri sırasında terlemeye başlamak vücudun, dolayısıyla kasların ısınmaya başladığının göstergesidir.

Isınma ve esneme ile sporcu daha çevik ve istekli olacaktır. Sporcunun zihinsel açıdan da kendini hazırlamasını sağlayan ısınma hareketleri sonrasında başarılı sonuçların elde edilme olasılığı artmaktadır. Isınma hareketleri ulaşılan eforun suda da devamlılığının daha kolay olmasını sağlayacaktır.

En Çok Okunanlar

Kelebek Yüzme Tekniği

Kelebek Yüzme Tekniği – Butterfly Swimming Technique Kelebek Yüzme tekniği 1930′lu yılların başından itibaren kelebek …