Pazartesi , Nisan 23 2018
Ana Sayfa / Blog / Yüzmede Kara Antrenmanı

Yüzmede Kara Antrenmanı

Amatör olarak yüzme sporu ile ilgilenmek isteyenler ve hiç yüzme bilmeyenler için hazırlanmış ders programları eşliğinde eğitim veren yüzme kursları derse başlamadan önce su dışında ve su içinde bir süre ısınma hareketleri yaptırmaktadırlar.

Su dışında yani karada yüzme öncesi ısınma hareketleri özellikle profesyonel olarak yüzme sporu ile ilgilenenler için elzemdir. Yüzme sırasında çok fazla kas ile birlikte nefes yolları ve ciğerler aynı anda çalışmaktadır.

Çalışacak olan kasların ve solunum yollarının yüzme öncesinde ısınması ve su içinde daha rahat olmayı sağlamak için kasların harekete hazır hale getirilmesi gerekmektedir. Kara antrenmanı örnekleri oldukça fazladır.

Kondisyonun Yüzme Sporundaki Önemi

Yüzme sporu ile ilgilenenlerin, özellikle profesyonel olarak bu sporu yapanların yüzme antrenmanından önce sıkı bir çalışmayla kara antrenmanı yapmaları gerekmektedir. Kondisyonlu olmak yüzme sporunun olmazsa olmazıdır. Kondisyonlu olan sporcular yüzmede daha başarılı oldukları görülmektedir.

Özellikle karın, kol ve sırt kaslarının sağlam olması yüzmede oldukça önemlidir. Düzenli olarak suda yapılan antrenmanlar profesyonel bir yüzücü için elzemdir, ancak bu antrenmanların su dışında da aktif olarak yapılması ile kondisyonun her zaman sağlam tutulması gerekmektedir.

Yüzme sırasında çok fazla efor harcanmakta ve pek çok kasla birlikte nefes yolları da aktif olarak çalışmaktadır. Nefesin açılması ve kasların yüzmeye hazır hale gelmesi için yüzme öncesi çalışmalara önem verilmesi gerekmektedir.

Uzun ve Kısa Dönemli Kara Çalışmaları

Yüzmede iki zamanlı kara çalışması yapılabilmektedir. Biri uzun dönem kara çalışması olarak yapılmaktadır. Uzun dönemli kara çalışmasında yüzme antrenmanı süresi kadar yüzme öncesi antrenman yapılması planlanmıştır.

Hem suda hem de karada kaslar aktif, hareketli ve sağlam olmaktadır. Kasların sürekli çalışır durumda olması yüzme sporunda daha başarılı olunmasına destek olmaktadır. Diğer bir kara çalışması kısa dönemli olmaktadır.

Kişinin yaşı, yüzmedeki performansı ve genel vücut yapısı dikkate alınarak kısa süreli ısınma hareketlerinden oluşmaktadır. Yüzme antrenmanı öncesi ısınma hareketleri karada başlayıp suda devam ettiğinde kişinin performansı olumlu olarak etkilenmektedir. Yüzme aşaması daha kolay, aktif ve sorunsuz olmaktadır.

En Çok Okunanlar

Kelebek Yüzme Tekniği

Kelebek Yüzme Tekniği – Butterfly Swimming Technique Kelebek Yüzme tekniği 1930′lu yılların başından itibaren kelebek …